ارتودنسی نامرئی

 

 

ارتودنسی نامرئیارتودنسی نامرئی چه فایده ای دارد؟ هیچ کس دوست ندارد با دندان های نامرتب دیده شود، اما عده کمی هم هستند که بخواهند با دهانی پر از سیم های فلزی دیده شوند. اینکه ارتودنسی نامرئی چه فایده ای دارد، در جمله تبلیغاتی یکی از تولید کنندگان این محصول به خوبی مشخص می شود: “لازم نیست کسی بداند” ارتودنسی نامرئی می تواند دندان های ناهنجار و نامرتب شما را به گونه ای مرتب کند که کسی پی به درمان شما نبرد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چه فایده ای دارد؟ هیچ کس دوست ندارد با دندان های نامرتب دیده شود، اما عده کمی هم هستند که بخواهند با دهانی پر از سیم های فلزی دیده شوند. اینکه ارتودنسی نامرئی چه فایده ای دارد، در جمله تبلیغاتی یکی از تولید کنندگان این محصول به خوبی مشخص می شود: “لازم نیست کسی بداند” ارتودنسی نامرئی می تواند دندان های ناهنجار و نامرتب شما را به گونه ای مرتب کند که کسی پی به درمان شما نبرد.

فهرست مطالب:

درباره ارتودنسی نامرئی
تاریخچه ارتودنسی نامرئی
مراحل درمان ارتودنسی نامرئی
شروع درمان ارتودنسی نامرئی
تولید ارتودنسی نامرئی در لابراتوار
مراقبت از ارتودنسی نامرئی
نکات مهم ارتودنسی نامرئی

تاریخچه ارتودنسی نامرئی

در حدود سال های ۱۹۴۵ متخصصان ارتودنسی دریافتند که مجموعه ای دستگاه های متحرک پلاستیکی می توانند دندان ها را با برنامه از پیش تعیین شده جا به جا کنند. برخی از آنها حتی اقدام به ساخت Box الاینر هایی در مطب خود کردند تا با استفاده از آن بتوانند تنظیمات ساده را انجام دهند. اما برای برداشتن گامی پیشرو در این زمینه نیاز به بیمار ارتودنسی بزرگسالی بود که تازه بریس های ارتودنسی اش را برداشته بود.

ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین نتیجه تفکرات زیا چیشتی و کلسی ویرث، دانشجویان دوره ارشد MBA دانشگاه استنفورد بود. ویرث در دوران دبیرستان ارتودنسی سنتی داشت و از آن متنفر بود. چیشتی به تازگی دوره ارتودنسی اش را در بزرگسالی به پایان رسانده بود. او که از نگهدارنده هایی از جنس شفاف استفاده می کرد، متوجه این نکته شد که هنگامی که چند روز متوالی از نگه دارنده اش استفاده نمی کند، دندان هایش به تدریج جا به جا می شوند و پس از استفاده مداوم دوباره به جایگاه قبلی خود باز می گردند. در ۱۹۹۷، چیشتی و ویرث گرافیک تصویری سه بعدی را در زمینه ارتودنسی به کار گرفتند و تکنولوژی الاین (Align Technologies) و روش اینویزالاین را ایجاد کردند. با کمک و سرمایه گذاری بزرگی از سیلیکون ولی، الاین به زودی صنعت ارتودنسی را چون طوفانی در بر گرفت.

دندانپزشکان و دیگر شرکت های دندانپزشکی در ابتدا به این روش مشکوک بودند، چون نه ویرث و نه چیشتی هیچ گونه آموزش رسمی دندانپزشکی ندیده بودند. ارتودنسی نامرئی در ابتدا در ماه مه سال ۲۰۰۰ در دسترس عموم قرار گرفت و نزد بیماران به محبوبیت بسیاری دست یافت. به زودی محصولات مشابه آن نیز به بازار آمدند.

مراحل درمان ارتودنسی نامرئی

تخصص ارتودنسی با اختراع پلاک های شفاف متحرک توسط چیشتی و ویرث در سال ۱۹۹۷ جهش بزرگی داشت و امروزه واقعا درمان نامرتبی دندان ها با دستگاه ارتودنسی نامرئی ممکن است.

جا به جایی دندان از طریق ارتودنسی (OTM) با پلاک های شفاف ارتودنسی نامرئی شامل ساخت مجموعه ای از پلاک های مختلف برای دندان های بالا و پایین است که به تدریج تغییر می کنند و ظاهری مشابه هم دارند. اولین سری پلاک ارتودنسی نامرئی ممکن است شباهت بسیاری به دندان های خود بیمار داشته باشد تا بیمار به استفاده از آنها عادت کند. پلاک های ارتودنسی نامرئی معمولا هر دو یا هر چهار هفته یک بار تعویض می شوند و هر سری از این پلاک ها با سری قبلی تفاوتی جزئی دارد که باعث می شود دندان به تدریج به سمت جای درست خود هدایت شود. درمان به این شیوه ممکن است تا دو سال طول بکشد که طول دوره درمان به شدت مشکلات و همکاری بیمار در استفاده از پلاک بستگی دارد.
شروع درمان ارتودنسی نامرئی

مدارک لازم برای شروع درمان ارتودنسی نامرئی می تواند فرم ارسال پرونده، قالب دندان های بالا و پایین در پلی وینیل سیلوکسین، عکس های رادیولوژی پانورامیک و پری اپیکال از دندان و عکس از پروفایل صورت و داخل دهان بیمار را در بر بگیرد. در برخی موارد اسکن دیجیتال جای قالب را می گیرد.